Haber

Avrupa’nın en sıcak ikinci kışı

Küresel ısınma nedeniyle, Dünya’nın ortalama sıcaklıkları sürekli artıyor ve bunun sonucunda buzullar yavaş yavaş yok oluyor.

Dünya tehlikeye doğru ilerlerken, Avrupa ikinci kez ılık bir kış geçiriyor.

“En sıcak kışlardan ikincisi”

Avrupa Birliği’nin (AB) Copernicus uydu takip sistemi Avrupa’da 1991-2020 referans dönemine göre, “Bu, kıtadaki en sıcak ikinci kış”olduğunu bildirdi.

Copernicus’tan yapılan yazılı açıklamaya göre, bu kış Doğu Avrupa ve Kuzey-Doğu Avrupa’nın bazı bölgelerinde ortalamanın çok üzerinde sıcaklıklar gördü. “Avrupa için kaydedilen en sıcak ikinci dönem”oldu.

“1884’ten bu yana en sıcak 5. Şubat”

Şubat 2023’te Avrupa’nın çoğu yerinde ortalama hava sıcaklıkları 1991-2020 referans döneminden daha yüksekti. Ortalamadan daha sıcak olan en dikkate değer koşullar Norveç ve İsveç’te, Rusya’nın kuzeybatısı boyunca Karadeniz’i çevreleyen bölgelerde ve Svalbard bölgesinde bulundu.

İngiltere’de de “1884’ten bu yana en sıcak 5. Şubat” oldu. Buna karşılık, Türkiye’nin bazı bölgeleri, İber Yarımadası ve Kafkaslar aylık ortalamadan daha soğuktu.

“Antarktika’daki deniz buzu seviyesinde rekor düşüş

Antarktika’daki deniz buzu seviyesi 45 yılın en düşük seviyesine ulaştı. Bu, buz tabakasının Şubat ayının ortalama düşük seviyesinden daha fazla eridiği 8 yıl üst üste olarak kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu