Yaşam

Şeytan Ayrıntıda! Quentin Tarantino Filmlerinde Gözden Kaçan Önemli Detaylar

Quentin Tarantino filmlerinin yaratıcıları kadar gizemli ve kaliteli olduğunu bilirsiniz! Bu kadar kaliteli bir yapımcıdan yüzeysel bir sinema beklemek saçma olur. Quentin Tarantino filmlerini tek tek inceledik ve güldürüp düşündürecek detayları derledik. Detaylar içerikte! ?

Kaynak:https://www.buzzfeed.com/julietteperk…

Quentin Tarantino, birçok kült filmin yönetmeni ve yapımcısı olarak Hollywood’un mihenk taşı haline geldi.

Hikayesi, karakter gelişimi ve sinematografik özellikleriyle bu sinemalar ilk günkü değerini koruyor.

Bu yüzden Quentin Tarantino yapımlarında küçük detaylara yer vermiştir. Gelin bu küçük detaylar nelermiş hep birlikte görelim… ?

1. Kill Bill’de Chiaki Kuriyama yanlışlıkla Tarantino’ya top ve zincirle vurdu.

2. Her zevkin bir kusuru vardır derler! ‘Rezervuar Köpekleri’ sinemasında, arkadaki cama yansıyan grubu görebilirsiniz.

‘Rezervuar Köpekleri’ filminde Bay Pink (Steve Buscemi) polislerden kaçarken kamera grubu ve mikrofon operatörünün mağaza vitrinlerinden birine yansımasını görebilirsiniz.

3. Tarantino, ‘Soysuzlar Çetesi’ adını neden kasıtlı olarak yanlış yazdığını asla açıklamadı.

Kulağa gerçekten çok gizemli geliyor. ‘Soysuzlar Piçler’ isminin doğru yazılışı aslında ‘Şerefsizler Piçler’ şeklindedir. Sizce bunda gizli bir mesaj var mı yoksa Tarantino’nun küçük fotoğraflarından biri mi? Asla bilemeyeceğiz.

4. “Rezervuar Köpekleri”ndeki film müziği bütçesinin neredeyse tamamı tek bir müziğe harcandı.

5. ‘Kill Bill’ serisindeki Pussy Wagon muhtemelen dikkatlerden kaçmadı. Ancak Tarantino, aslında Pussy Wagon’un sahibidir ve onu ara sıra stüdyolara ödünç verir.

Evet, gerçeği duydunuz! Tarantino, bu sarı Chevrolet’in asıl sahibidir. Hatta bu güzel Chevrolet’i zaman zaman müzik ve film stüdyolarına kiralıyor. Fark ettiyseniz bu araba Lady Gaga ve Beyoncé’nin ‘Telephone’ klibinde de kullanılmıştı.

İşte ‘Telefon’ klibinden bir kare…

Etkili!

Sahibi olmasına rağmen Tarantino bu arabaya dokunmuyor. Neden diye soruyorsun?

‘Pussy Wagon’ yazısı sayesinde binlerce kişi tarafından fark edilebilmektedir. Bu nedenle Quentin trafikte uzun kuyruklar oluşturmamak için bu arabayı kullanmayı tercih etmiyor.

6. “Kill Bill”in ilk filminde “Ucuz Roman”a küçük göndermeler görebilirsiniz.

Gelin, havaalanında yürürken ‘Kızıl Elma’ sigara reklamının yanından geçer. Ucuz Roman’da Mia karakteri bu sigarayı içiyor.

Bu tesadüf mü? Biz öyle düşünmüyoruz!

7. Leonardo DiCaprio, ‘Bir Zamanlar Hollywood’da’ filminde doğaçlama yaptı.

Sahneyi çekmeye başladığımızda, DiCaprio öfkeyle bir şeyler fırlatmaya başlıyor ve repliklerini unutacak kadar nasıl bu kadar çok içtiğine şaşırıyor. IndieWire’a konuşan Tarantino, sahnenin senaryosunun yazılmadığını ve bu nedenle hiçbir zaman önceden yazılmadığını itiraf etti. Tarantino’nun bu yüzden bu sahnenin iki farklı versiyonunu çektiği ortaya çıktı.

8. Kurt Russell ‘The Hateful Eight’ sahnesinde antika bir gitarı parçaladı.

9. Ucuz Roman’da 431 küfür var.

IndieWire’a göre en çok küfür Ucuz Roman’dır. Ağır küfürler dışında 265 kez lanet olası anlamına gelen ‘f*cking’ kelimesi kullanıldı.

10. ‘Django Unchained’ filmi ‘Kill Bill’den birçok açıklama içeriyor.

Biliyorsunuz bu iki filmin ortak noktası intikam peşinde koşan güçlü karakter imajı! Ancak bunu bir kenara bırakırsak bu filmde doğrudan bir gönderme var. Stephen (Samuel L. Jackson), eziyet çeken Django’dan (Jamie Foxx) bahsederken ‘Bu senin hikayen olacak…’ diyor. Ayrıca ‘Kill Bill’in ikinci filminde Bill (David Carradine), Gelin’e kamp ateşine dikkat etmesi gerektiğini söylerken aynı cümleyi kurar.

11. ‘Rezervuar Köpekleri’ filminde Bay Mavi karakteri gerçek hayatta kötü şöhretli bir hatadır.

Tarantino, Bay He, Blue rolü için gerçek bir suçlu olan eski bir suçlu olan Edward Bunker’ı seçti. Screen Rant’a göre yönetmen, aksi takdirde Bunker’ın diyaloğu olmayacağını anladığı için açılış olarak akşam yemeği sahnesini ekledi. Bunker daha önce FBI’ın en çok aranan adamlarından biriydi, soygunlar organize etti ve birçok kaynakta detaylandırıldığı gibi bir uyuşturucu sendikası işletti.

12. Türkçe’de ‘Death Proof’ anlamına gelen ‘Death Proof’ ismi, Sean Penn ile barda içki içerken Tarantino’nun aklına geldi.

Uncut ile yaptığı röportajda Tarantino, bir barda aktör Sean Penn ile konuşurken filmine ‘Death Proof’ adını verdiğini itiraf etti. Bildirildiğine göre, Tarantino yeni bir araba alıyordu ve Penn, Tarantino ile bir arabayı nasıl gösteriye götürüp onu ‘ölüm geçirmez’ (20.000 $’a) hale getirebileceğiniz hakkında konuşmaya başladı. Tarantino daha sonra bu fikrin kulağa çok havalı geldiğini ve araba kovalamacası hakkında bir film için mükemmel bir isim olduğunu düşündüğü için bu fikrin aklında kaldığını söyledi.

13. Kill Bill’in ilk filminde zaten Gelin’in adı bize söylenmişti.

İlk filmde dikkatli izlerseniz ve Gelin’in uçak bileti tarihine dikkat ederseniz gerçek adının Beatrix Kiddo olduğunu açıkça görebilirsiniz.

14. ‘Nefret Sekizlisi’ filmi korkunç hava koşullarında çekildi.

Neredeyse üç saat süren bu efsane film, kışın ortasında çekildi. Sinema salonundaki oyuncular ve grup, havanın çok soğuk olduğunu ve ısınmak için sette kullanılan ışıkları yaktıklarını söylüyor. Colorado’da çekilen sahnede Jennifer Jason Leigh, dev futbol sahasından çıkıp çadırda ısınmanın mı yoksa karda oturmanın mı daha uygun olacağı konusunda bir ikilem içindeydi! Hava eksi 10 ile 20 derece arasında değişirken, oyuncular çekimler sırasında adeta karla boğuşuyordu. Hatta bazı sahneler oyuncuların nefesindeki buhar görülebilsin diye eksi 35 derecede çekilmiş. Acı verici görünse de sanat için pahalıdır. En azından biz öyle düşünüyoruz!

15. Once Upon a Time in Hollywood’un senaryosunu sadece Brad Pitt ve Leonardo DiCaprio okuyabildi.

Bunun nedeni, ‘The Hateful Eight’ senaryosunun yıllar önce sızdırılmış olmasıdır. Bunun üzerine Tarantino, Brad Pitt ve DiCaprio’yu evine davet etti, ikisini farklı şekilde oturttu, onlara senaryonun tek bir kopyasını verdi ve sırayla senaryoyu okumalarını istedi. Pitt birkaç hafta sonra geri döndüğünde, senaryoda okunamayacak kadar çok kusur bulduğunu söyledi.

16. ‘Django Unchained’deki Jamie Foxx’un güneş gözlükleri Charles Bronson’dan ilham aldı.

Kostüm yöneticisi Sharen Davis, Foxx’un geniş yüzünün kendisine uygun gözlük bulmayı zorlaştırdığını söyledi. Davis daha sonra batı sineması ‘The White Buffalo’dan ilham aldı. Ancak Davis, Tarantino’ya bu gözlük tasarımının başka bir filmle ilgili olduğunu bile söylemedi!

17. Dublör Zoe Bell, Tarantino’nun isteğine karşı en tehlikeli sahnelerde bile başka bir dublörle çalışmayı reddetti.

Tarantino’nun isteğine rağmen, Zoe Bell tüm sahneleri kendisinin oynayabileceğini düşündü ve ikinci bir yardımcı dublör istemedi. Tarantino bu isteğe saygı duydu ve izin verdi.

18. Tarantino, ‘En İyi Arkadaşımın Doğum Günü’nü bir test filmi olarak değerlendirdi.

Teknik olarak Tarantino’nun ilk filmiydi. Ancak kısa olduğu için yönetmen onu gerçek bir film olarak görmüyor ve bu nedenle bir ‘deneme filmi’ olarak değerlendiriyor…

Tarantino daha sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Nasıl film çekileceğini bilmek zorunda değilsin. Gerçekten de sinemayı tüm kalbinizle ve tutkunuzla seviyorsanız, ona uygun bir sinema yapmaktan kendinizi alamıyorsunuz.”

19. ‘Kill Bill’ serisinde toplam 450 galon (yaklaşık 1704 litre) hasta kanı kullanıldı.

Biliyorsunuz ‘Kill Bill’ şiddet ve kargaşa sahnelerinin havada uçuştuğu bir film serisi. Makyaj yönetmeni Christopher Allan Nelson, filmde püskürtme, fışkırtma ve diğer dökme yöntemleriyle toplam 450 galon veya yaklaşık 1.704 litre hazır kan kullanıldığını söylüyor.

20. “Rezervuar Köpekleri” setinde herkes Lawrence Tierney’den nefret ediyordu!

The Guardian ile yaptığı bir röportajda Tarantino, Joe Cabot’u canlandıran aktör Lawrence Tierney ile çalışmaktan ne kadar rahatsız olduğunu anlattı. Tarantino’ya göre, Tierney “o zamana kadar uyuşturulması gereken bir deliydi.” Oyuncu kişisel olarak herkese o kadar meydan okudu ki setteki herkes Tierney’den nefret etti. Birinci haftanın son 20 dakikasında Tarantino, oyuncuyu kovduğu ve tüm takımın alkışlara boğulduğu bir yumruk dövüşüne nasıl karıştığını ayrıntılarıyla anlatarak ne kadar büyük bir patlama yaşadıklarını da itiraf etti!

21. “Ucuz Roman”daki iğne sahnesi aslında tersten çekilmiş.

Mia, Vincent Vega ile dans ettiği bir gecenin ardından aşırı dozda uyuşturucu alır. Vincent, adrenalin dolu bir şırıngayı doğrudan Mia’nın kalbine sokarak Mia’yı canlandırmaya çalışır. Tarantino, olabildiğince gerçekçi görünmesi için bu sahneyi tersten çekmeye karar verdi. Gerçek geri sarıldığında, iğne tam anlamıyla batıyormuş gibi geldi. Bu teknik, bu sahnenin bu kadar gerçekçi görünmesinin nedeni!

22. Once Upon a Time in Hollywood’un dört saatten fazla montaj kesintisi var.

Filmin toplamda 2 saat 41 dakika olduğunu düşünürsek gerçekten çok büyük bir emek var.

23. Tarantino, ‘Jackie Brown’ filminin çekimleri sırasında neredeyse bir aktörle yumruk yumruğa kavga ediyordu.

Hollywood medyası, Tarantino’nun ‘Jackie Brown’ filminin çekimleri sırasında Robert De Niro ile şiddetli bir kavganın eşiğinde olduğunu ortaya çıkardı. İddiaya göre Tarantino, De Niro’nun kibirli davranışından rahatsız olmuştu.

24. Brad Pitt, Tarantino’ya ‘Bir Zamanlar Hollywood’da’ Bruce Lee dövüş sahnesinin sonunu değiştirtti.

Cliff Booth ve Bruce Lee arasındaki bu dövüş sahnesinin sonu değiştirilmeseydi filmin hayranları üzülür ya da kızardı. Ancak Brad Pitt, Tarantino’yu bu iddiaya ikna etti. Aslında bu dövüş sahnesi, Booth’un Lee’yi 3 kez nakavt etmesi ve dövüşü kazanmasıyla bitecekti. Lee’nin tüm ekip dahil bu dövüşü kaybetmesi karakterin kendisine saygısızlık olarak görüldü. Bu nedenle sahnenin sonu değiştirildi.

25. Ucuz Roman’daki 1965 model kırmızı Chevy aslında Tarantino’ya aitti.

İzleyenler bilir! Bu araba John Travolta tarafından ‘Ucuz Roman’da kullanıldı. Ama bu arabanın çalındığını biliyor muydunuz? Araba çalındıktan 17 yıl sonra bulundu ve Tarantino’ya teslim edildi.

26. Tarantino, filmin ‘Bir Zamanlar Hollywood’da’ kitabını yazmak için beş yıl harcadı.

Ama sonra filmin senaryosunun kitaptan çok daha uygun olduğunu fark etti.

27. ‘Kill Bill’de Tarantino, dövüş sanatları eğitmeni Pai Mei’yi oynamayı planlamıştı.

Kulağa garip geliyor, değil mi? Tarantino, yapımcılığını üstlendiği filmlerde her zaman öne çıkmak istemiştir ama bu rol ne kadar mantıklı? Tarantino gerçekten mükemmel bir yapımcı ve yönetmen. Ama bu onu yine de uygun bir oyuncu yapar mı? Açıkçası bilmiyorduk.

28. Tarantino, ilk olarak ‘Ucuz Roman’da Vincent Vega karakterini Michael Madsen için yazmıştı.

Ancak Madsen, ‘Wyatt Earp’ün yapımcılığını üstlendi. Peki Madsen oynasaydı nasıl olurdu? Travolta’daki oburları düşünemiyoruz!

29. ‘Bir Zamanlar Hollywood’da’da klasik korku filmlerinin ilhamlarını görebiliriz.

Filmin sonunda Rick Dalton’un haklı olarak Manson aile üyelerinden birini alevler içinde öldürdüğü saçma bir sahne var. Bu sahne aslında ‘The Thing’ adlı korku filminden bir alıntıdır. O filmdeki MacReady karakteri de aynı öldürme yöntemini seçmişti.

30. Eli Roth, “Soysuzlar Çetesi”nin yapımında “film içinde film” tekniğini kullandı.

31. Uma Thurman, ‘Kill Bill’ filminde trafik kazası geçirdi.

32. “Rezervuar Köpekleri” filmindeki ünlü dans sahnesi aslında doğaçlamaydı.

İşkence sahnesinde, Bay Blonde’un dansı aslında çoğunlukla doğaçlamaydı. Bunun nedeni çekimlerden önce dans provası olmamasıydı. Madsen’in dansta bu kadar yetenekli olduğunu bilmiyorduk!

33. Leonardo DiCaprio, ‘Django Unchained’ filminde elini gerçekten kesti!

Calvin Candle karakterini hatırlıyorsunuz değil mi? Bu rolü oynarken DiCaprio role fazla kapılır ve resmen elini keser. Bir röportajda Stacey Sher, DiCaprio’nun elini kesmesine rağmen rolü sürdürdüğünü söylüyor.

“Çekimler sırasında yere kan damlamaya başladı. Kesik o kadar derindi ki dikmek zorunda kaldık.”

34. ‘Kill Bill’in çekimleri 155 gün, The Bride ve O-Ren Ishii’nin sahnesi ise toplam 8 hafta sürdü.

Sahne gerçekten ağır ve kargaşanın koreografisi çok profesyonel. Bu kadar zaman almasına şaşmamalı!

35. Margot Robbie, ‘Bir Zamanlar Hollywood’da’ filminde Sharon Tate’in mücevherlerini takmıştı.

Filmde Margot Robbie, 26 yaşında Manson ailesi tarafından öldürülen 1960’ların yıldızı Sharon Tate rolünü üstleniyor. Town and Country Mag’e göre Robbie, Tate’in mücevherlerini Tate’in kız kardeşinden ödünç aldı.

36. Will Smith Django oynayabilirdi!

Django’nun Jamie Foxx’tan bir obur olduğunu tahmin etmek zor ama Tarantino’nun aklında ana karakter için Will Smith vardı. Screen Rant’a göre, Smith’in temsilcileri onun rolü üstlenmesini istedi. Ancak oyuncu, Django’nun gerçekten başrol olmadığını ve Dr. Schultz’un (Christoph Waltz) karakterinin yardımcısını oynayacağını düşündüğü için bunu geri çevirdiğini söyledi.

37. Ve son olarak, ‘Bir Zamanlar Hollywood’da’ yapım grubu çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı.

Once Upon a Time in Hollywood’un yapım ekibi, Hollywood Boulevard ve Westwood Village’daki retro konumlar sayesinde Tinseltown’ı 1960’ların sonundaki görünümüne geri getirdi. Ama dahası var! IndieWire’da bildirildiği üzere, Tarantino’nun Hollywood Ticaret Odası’nı Hollywood Bulvarı’nın bazı kısımlarını restore etmesine izin vermesi için ikna etmesi çok zordu, ancak grup zamanla onarımı başlatmayı başardı. Bu süreçte sinemanın yapım aşamasına da bir süre ara verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort