Ekonomi

Afrika ülkesi ekonomisini altına endeksli dijital para birimi ile desteklemeyi hedefliyor

Investing.com – Zimbabwe, altına dayalı bir dijital para birimi projesiyle yeni bir parasal sistem geliştirmenin yollarını arıyor.

Zimbabwe Merkez Bankası, son dönemde yaşanan serbest piyasa süreçleri nedeniyle Zimbabwe dolarının değer kaybetmesini önlemek amacıyla piyasaya altına dayalı bir dijital para birimi ihraç etmek istiyor. Merkez bankasının elindeki fiziki altına dayalı olacak Mosi-oa-Tunya adlı dijital varlık, ekonomiyi desteklemek için değerli bir adım olarak görülüyor.

Zimbabwe Merkez Bankası Lideri John Mangudya, 2022 yılında devreye aldıkları altın standardı projesini sürdürmek istediklerini vurgulayarak, şunları söyledi:

Zimbabve enflasyonla başa çıkmanın yeni yollarını deniyor

Zimbabwe, uzun yıllardır yerel para biriminin değer kaybetmesi ve yüksek enflasyonla mücadele eden bir Afrika ülkesi. Ülke 2000’li yılların başından beri kur sorunuyla boğuşurken, bu durum ülkedeki hiperenflasyonun en büyük nedeni olarak görülüyor. Öyle ki, 2008’de ülke enflasyonunun yükselmesinin ardından ülke yetkilileri yerel para birimini terk ederek ABD doları ve Güney Afrika randı’nı yasal para birimi olarak kabul etmek zorunda kaldı.

Zimbabwe hükümeti yıllarca ülkenin dövize olan bağımlılığını azaltmaya çalışsa da politikalarında başarısız oldu. Bu tedbirlerin ortasında döviz talebini sınırlamaya yönelik baskıcı kararlar alınmış ancak bunun yine piyasayı istikrara kavuşturmayı amaçlayan yerel para birimi üzerindeki etkisi oldukça sınırlı kalmıştır.

Zimbabwe Merkez Bankası, geçtiğimiz yıldan bu yana test ettiği altına dayalı dijital varlık sistemi ile döviz bağımlılığını azaltarak ülke ekonomisine istikrar getirmeyi hedefliyor.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu